
So mesojedci duševno bolj stabilni in zdravi od vegetarijancev in veganov?
Kaj jemo je odvisno od nas samih in naših prepričanj. V kolikor se odrečemo določeni vrsti živil je to lahko zaradi različnih dejavnikov in sicer zaradi zdravja v kolikor smo alergični na določeno živilo, lahko gre za etična prepričanja, ali pa samo tisto tretje, da je taka prehrana trenutno moderna oziroma “in”.
Vsak od nas ima svoj pogled na svet in prav je tako, ločujejo nas razna politična in verska prepričanja, potem moda in glasba ter vse do prehrane. Pri prehrani pa se ločimo predvsem na mesojedce in tiste, ki mesa ne jedo.
Moje osebno stališče je da smo ljudje vsejedci in da je potrebno uživati vso hrano, ki nam je na voljo, saj le tako zadostimo potrebe telesa po vseh potrebnih hranilih. Kot to pa je moje mnenje tudi, da smo ljudje, ki jemo vse duševno bolj stabilni in zdravi, kot tisti, ki izključujejo meso v prehrani. S tem pa ne želim nikogar žaliti pa tudi opravičeval se ne bom nikomur za svoje mnenje, imam točno takšno pravico do tega, kot imate nasprotniki mojega mnenja.
Kar se tiče samega uživanja mesa in s tem povezanega mentalnega zdravja velja izpostaviti študije objavljene v Critical Review in Food, Science and Nutrition. Te študije so namreč pokazale, da so vegetarijanci in vegani bolj nagnjeni k depresiji, tesnobi in samopoškodbam, kot tisti, ki meso jedo.
Avtorica študije Urška Doberšek pravi, da je bila izbira hrane že v antiki močan pokazatelj družbenega razreda in pozneje izbire življenjskega partnerja. Posledično to, kaj jemo in kako jemo vpliva na naše zdravje iz fizioloških, socialnih in psiholoških smeri. Svoje trditve opira tudi na dejstvo, da se je v zadnjih desetletjih povečalo število veganov in posledično ljudi s težavami v duševnem zdravju, kar pomeni, da obstaja povezava med prehrano in našim počutjem. Od tod tudi ideja za raziskovanje razmerja med uživanjem mesa in duševnem zdravjem.
Ena od ugotovitev je tudi, da človek s težavami v duševnem zdravju začne osredotočati na nekaj drugega, da pozabi na svoje težave. Tak primer je prehod v vegetarijanstvo ali veganstvo in boj proti trpljenju živali. Drugo dejstvo pa je da je veganska prehrana pomanjkljiva z makrohranili in mikrohranili, kar tudi ni ugodno za duševno zdravje.
Ena, edina in najbolj logična razlaga, zakaj imamo uživalci mesa boljše duševno zdravje je ta, ki sem jo omenil že na začetku, da smo ljudje vsejedi in da je nenaravno izključevati določeno hrano v kolikor to ni zdravstveno predpisano in pod zdravstvenim nadzorom.